top of page

Creme Patisserie - Pastacı Kreması


Okul hayatım ve çalışma hayatımı hesaba katarsak, hayatımın 24 senesini alarmla kalkarak, deniz yolu tarifelerini ezberleyip, aynı saatte aynı insanlarla deniz otobüsüne binerek, zamanımı daha verimli kullanabilmek için kafamda sürekli dört işlem hesabı yaparak yaşadım. Bu düzenin içinde olan her insan gibi ben de çok şikayet etsem de alışmışım. Yemek yapma serüvenim çerçevesinde bıraktığım iş hayatım, alarmsız uyanma fikri, koşturmadan gün geçirebilmek, en başlarda dünyanın en büyük hazinesi gibi gelse de, sonraları koşuşturmak için kendime sebep yaratmakta Guinnes Rekorlar Kitabı'na girebilecek kapasitede olduğumun farkına vardım.

Kendime çıkardığım işlerden en klasiği; misafir ihtimali yokken, canım bile çekmezken birden ayaklanıp tatlı yapıp sonra yediricek adam aramak:) Yine öyle birgün, günlerden geçen hafta, 2 gündür kalmadığımız evimize geleli henüz 2 saat olmuş, instagramda gördüğüm bir post sebebiyle 'Milföy Pasta' ilhamı geldi. İyi bir Milföy pasta için de olmazsa olmaz iyi bir pastacı kremasıdır. Pastacı Kreması; bilinen en temel ve lezzetli, hem pasta hem de diğer tatlıların yapımında kullanılabilecek bir krema türüdür. Kendisini sade kullanabileceğiniz gibi krem şantiyle karıştırarak kıvamını hafifleterek farklı tatlılara da dolgu malzemesi olarak kullanabilir, ganajla karıştırarak çikolatalı dolgu malzemesi edinebilir veya krem peynirle karıştırarak Tiramisularınız da kullanabilirsiniz. Lezzetli ve kıvamlı bir pastacı kremasıyla pastalarınızda ve tatlılarınızda ciddi fark yaratabiliriniz.

Malzemeler: 1 litre süt

280 gr toz şeker 200 gr un 3 yumurta 120 gre tereyağ (oda sıcaklığında)

1 yemek kaşığı vanilya özütü Sütü bir tencereye alıp kaynayana dek ısıtın. Başka bir tencereye yumurtaları kırın, sekeri ekleyin, iyice karıştırın ve orta-kısık ateşteki ocağın üzerine alın ve hızlı şekilde çırpın. Yumurta ve şekerin homojen bir şekilde karıştığına emin olana kadar devam edin. Şeker tanelerinin erimiş ve gözükmüyor olması şart. Altını kapatıp, elediğiniz unu ekleyip yine homojen bir karışım olana kadar çırpın. Kaynar vaziyetteki(kaynar olması çok önemli) sütü 3 parti halinde unlu karışımınıza ekleyin ve bir yandan da karıştımaya devam edin. Vanilyanızı da ekleyip, tekrar ocağa alıp 3 dk daha pişirin. Kremanızı daha çabuk soğuması için mümkünse tezgaha, değilse bir fırın tepsisine yayın. Yaydığınız kremanın üzerine tereyağını da yayın ki kremanız kurumasın. Krema ılık bir hal aldıktan sonra tereyağıyla beraber toparlayıp, varsa mutfak robotunuza atın yoksa bir mikser yardımızya yüksek devirde en az 5-6 dk çırpın. Cırpıcınızı kremanızdan ayırdığınızda fotoğraftaki gibi gözüküyorsa kremanız hazır demektir. Kremanızı kullanacağınız yerler sizin hayatgücünüze kalmış. Afiyet olsuuuun.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page