top of page

Ev Yapımı Mayonez Tarifi

Tarife başlamadan önce söylemek isterim ki kesinlikle bir mayonez fanı değilim. Bu sebeptendir ki amarikan salatası, italyan salatası vs ağzıma sürmem. Mayonezi kendim yapınca "mayonez benim vazgeçilmezim oldu" gibi bir durum da söz konusu değil;) Ama bazı tarifler var ki hiç bir muadili mayonezin verdiği kıvamı veremez. Herşey bir yana mayonez mutfak sanatlarında ki temel soslardan birisidir, kendisinin türevleriyle leziz tarifler ortaya çıkar. Evet, yağlıdır, bol kolestrollüdür ama hakkı da çok yenmemelidir:)
Madem fıtratında sağlıksızlık var bu sosun, bari hazırını alıp katkı maddelerine de mağruz kalmayalım.

Malzemeler
1 yumurtanın sarısı
1 Yemek kaşığı açık renkli sirke
1 tatlı haşığı hardal
1 büyük su bardağı çiçek yağı (300ml civarı)
aynı subardağının 1/3 ü oranında zeytinyağı
tuz, beyaz karabiber.

Başlamadan önce en çok dikkat etmeniz gereken husus, kullandığınız bütün malzemelerin ve ekipmanın oda sıcaklığında olması. Yani yumurtanızdan, çırpma telinize kadar herşey oda sıcaklığında olmalı.
Yumurta sarınızı, yüzeyi geniş ve derin bir kabın içerisine koyun. Sirke ve hardalı da aynı kaba koyup, hızlı ve seri bir şekilde çırpmaya başlayın. Homojen bir görüntüye ulaşınca ve hafif köpüklenince damla damla çiçek yağınızı eklemeye başlayın.
Yağı ekleme konusunda çok ama çok dikattli olmalısınız. Eğer birden dökerseniz, kıvamı tuturamaz bozuk süt gibi bir görüntüyle karşılaşabilirsiniz. Bir yandan Yağınızı ip gibi akıtmalı diger yandan da hiç durmadan çırpmaya devam etmelisiniz. Eğer yağı dökmesi için yanınızda birisi varsa işiniz çok daha kolay olacaktır.
Dönüşümlü olarak biraz zeytinyağından biraz çiçek yağından ekleyerek işleme devam edin. Kısa bir süre sonra göreceksiniz ki karışımınız kıvam alıyor ve kıvam çırptıkça ve yağ ekledikçe daha da koyulaşıyor.
Elinizdeki yağlar bitene kadar bu şekilde devam edin. İyi şefler 1 yumurta sarısından 1lt mayonez yapabiliyomuş. Dilerseniz benim verdiğim miktarın üzerinde yağ ekleyip devam edebilirsiniz:)
Son olarak tuz ve biber ekliyoruz. Beyaz karabiber dememin sebebi karabiberin renginin mayonezin rengini bozması.
Damak tadınıza göre tuzu ve biberi de ekleyerek mayonezinizi kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.
İçinde koruyucu olmadığı için raf ömrü hazır mayonezler gibi uzun olmayacaktır. 2-3 gün içinde tükemelisiniz.

Afiyet olsun

 

bottom of page