top of page

GASTRONOMİKA

Gastronomika ne bir festival ne de bir tadım organizasyonu. Çıkış noktaları Höşmerim de birgün cheesecake kadar cool olur mu? Kendi tabirleriyle; Anadolu mutfak kültürünü yeniden kimliklendirmek amacıyla sürdürülen, katılımın herkese açık ve ücretsiz olduğu bir araştırma programı.
Gastoronomika'nın Aralık 2013 den beri araştırmalarını sürdüren ve 2017'ye kadar uzanan bir araştırma takvimi var. Bu süreçte #BirTasHasHoşaf kampanyasıyla bireysel sponsorluluk vasıtasıyla malzeme ve insan ihtiyacını karşılamakta, ziyaretçilerine de takvim doğrultusundaki uygulamalarını ikram etmektedir. 
Son yıllarda, gerek amatör gerek profesyonel mutfak sanatlarıyla ilgili gerçek mutfak severler arasında, yerel ürünlere ve yerel mutfağa dönüş, neden kendi ürünlerimizi kullanamıyoruz/tanıtamıyoruz sorgulaması, unutulmuş reçeteleri gün yüzüne çıkarma veya günümüz mutfağına adapte etme çabası ön plana çıkmış durumda. Gastronomika da bu konuyu ilk olarak bu denli ciddi masaya yatıran bir proje. Mutfak; coğrafya, tarih, din hatta antropolojiyle bile direk bağlantılı bir konu olduğundan, Gastronomika'nın da araştırma süreci sadece malzeme veya tariflerle kısıtlı kalmamakta.

 

Gastronomika, uygulayıcılar üzerinde davranış ve düşünce değişikliği hedeflemekte bu sebeple dünyanın önce gelen iki büyük gastronomi hareketiyle ortaklıklar yürütmektedir.  Bunlardan biri İspanyol mutfağının markalaşmasında literatüre geçen çalışmalar yürüten elBulli Foundation (elBulli Restaurant'tan çıkan bir projedir. elBulli, yıllar boyunca dünyanın en iyi restaurantları arasında gösterildi. Restaurantın şefi Ferran Adria moleküler mutfağın öncüsü olarak anılır), bir digeri ise Danimarka merkezli Nordic Food Movement.

Yerleşkesi İstiklal Caddesi üzerinde bulunan SALT Galata'da bulunan Gastronamika; tadım yapıp, doyasıya yemek yiyeceğiniz bir yer değil. Bazen ekmek, bazen salamura, bazen pilav.. Kısacası karın doyurmak için değil, mutfakta zaman geçirmek, belki bilgi alışverişinde bulunmak veya memleketinizden taze getirdğiniz bir ürünü onlarla paylaşmak için uğrayabileceğiniz, şanslıysanız uygulamardan tadabileceğiniz,Türk mutfağına gönül verenlerle tanışabileceğiniz bir yer diyebiliriz.

Eğer daha detaylı bilgi almak, bültenlerine abone olmak, takvimlerini takip etmek isterseniz web sitesinden veya sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

bottom of page